Spánek v těhotenství: Nejčastější problémy a jak je překonat

Proč je spánek na levém boku pro těhotné ženy nejlepší?

Čekáte miminko a hledáte nejlepší způsob, jak se vyspat do růžova? V těhotenství je kvalitní odpočinek důležitější než kdy dřív, ale najít pohodlnou polohu bývá výzvou.

Zjistěte, která je nejlepší, a jak můžete polohou při spaní ovlivnit nevolnosti nebo pálení žáhy.

Těhotná žena
 

Nejlepší poloha spaní v těhotenství

V těhotenství je pohodlná a bezpečná poloha při spaní důležitá pro maminku i dítě.

Obecně se nejvíce doporučuje spánek na levém boku – tato poloha je považována za nejlepší během těhotenství, protože podporuje průtok krve a živin k dítěti a k orgánům maminky. Až půjdete spát, uložte se na levý bok.

Nemusíte se bát změny polohy během spánku, je to přirozené.

 

Další polohy během těhotenství

Spaní na pravém boku

Poloha na pravém boku vyloženě neškodí a je také přijatelná. Pokud se vám na levém boku neleží pohodlně, nenuťte se do toho.

Spánek na zádech

Je v pořádku v prvních dvou trimestrech těhotenství, ale tím, jak se děloha i plod zvětšují, utlačují dolní dutou žílu, která vrací odkysličenou krev zpátky do srdce, což může způsobit snížení krevního tlaku, nepohodlí a riziko nevolnosti a mdlob.

Ale každé tělo je jiné a pokud vám to nečiní potíže, klidně si lehněte na záda.

Spánek na břiše

Je bezpečný v prvním trimestru, když je plod ještě malý, ale jak roste a spolu s ním i bříško, začíná být spánek na břiše nepohodlný, proto už na začátku těhotenství trénujte jiné polohy při spánku.

Obraťte se na bok a jako podporu použijte velký kojící polštář.

 

Tipy na pohodlnější spánek

Pálení žáhy v těhotenství lze ovlivnit polohou

Pálení žáhy je v těhotenství běžným problémem, protože hormonální změny uvolňují svaly mezi jícnem a žaludkem a rostoucí děloha tlačí na žaludek.

Spěte na polštáři v mírně zvýšené poloze, kdy je horní část těla o něco výše. To brání žaludečním kyselinám ve stoupání do jícnu.

Kolik hodin spát v těhotenství

V těhotenství je doporučeno spát 7 až 9 hodin denně, podobně jako u běžné dospělé populace.

Nicméně potřeba spánku může být vyšší, protože tělo pracuje na plné obrátky a hormonální změny často způsobují únavu, zejména v prvním a třetím trimestru.

V těchto obdobích je úplně normální, že budete potřebovat více odpočinku. Poslouchejte své tělo a dovolte si odpočívat, kdykoli potřebujete.

Co způsobuje nespavost v těhotenství

Během těhotenství je to docela častý problém. Může se objevit v kterémkoliv trimestru a mít různé příčiny. Za nespavostí v těhotenství mnohdy stojí hormonální změny, nevolnosti, rostoucí bříško, časté noční močení, ale i obavy o miminko a strach z porodu, zkrátka jiný stav a s ním spojený diskomfort.

Snažte se tedy uvést do psychické pohody, vytvořte si pohodlné místo na spaní. Investujte do přizpůsobivé latexové nebo pěnové matrace, která se dokonale poddá vašemu tělu, ale zároveň nabídne oporu páteři. Je to i skvělý tip na vánoční dárek. Přizpůsobivá matrace bude dobře sloužit i po porodu.

 

Připravte se na příchod miminka

Až začnete připravovat místo pro miminko, vyberte mu kvalitní matraci do postýlky, která dodá potřebnou oporu rostoucí páteřiPodpoří také správnou termoregulaci, kterou nemá miminko ještě plně vyvinutou – to znamená, že rychle prochladne, ale i přehřeje.

Před výběrem si přeměřte postýlku a pouvažujte, zda budete používat monitor dechu, či nikoliv.