Není nic lepšího, než když se zaboříte do voňavých peřin a polštáře. Abyste si to mohli užít, většinou stačí převléknout povlečení, ale čas od času byste měli vyprat nebo nechat vyčistit i samotné peřiny a polštáře. Přece jen průměrný člověk vypotí během noci až litr potu. Ale peřina není tričko, a proto si před praním zjistěte, jak na to.
Znáte základní tipy pro praní a sušení polštářů a přikrývek?
Praní polštářů a přikrývek
- Jak často prát peřiny? Ideálně aspoň 2krát do roka, záleží na jejich stavu i na tom, jak moc se potíte.
- Zkontrolujte švy a neporušenost povlaku přikrývky. Pokud najdete dírku, důkladně ji zašijte, jinak budete v pračce lovit kousky výplně.
- Když máte malou pračku, perte každý kus (peřina, polštář) zvlášť.
- Program vyberte podle informací na štítku.
Sušení
- A jak sušit polštář v sušičce? Některé sušičky dokončí sušení rychleji, než je potřeba. Polštář se jim totiž zdá příliš lehký. Přidejte proto míčky do sušičky – postarají se o nadýchanější efekt.
- Pokud v sušičce sušíte péřový polštář nebo přikrývku, každých 15 minut je vytáhněte a proklepejte, aby se peří nekumulovalo v některém z rohů.
- Někdy je těžké zjistit, zda je přikrývka či polštář 100% suchý. Každý kus si před praním dejte do koše na prádlo a zvažte jej. Údaje si zapište a po praní a sušení je překontrolujte. Pokud bude těžší – pokračujte v sušení.
Podívejte se na symboly na štítku
Ať už perete cokoli, podívejte se na štítek s pracími symboly, které vám napoví, jak s daným kouskem zacházet, a tím byste se měli řídit. A to platí dvojnásob v případě praní polštářů a přikrývek. Pokud je proženete pračkou na špatný program, výplň se zdeformuje a pokrývka či polštář se zničí.
Jednoznačná odpověď na otázky typu „na jaký program prát polštáře“ nebo „jak vyprat peřiny“ neexistuje. Vždycky záleží na pokynech na pracím štítku a na materiálu.
Teplota praní = tečky ve vaně
Symbol teploty praní udává maximální teplotu, na kterou lze daný kus textilie prát. Teploty jsou obvykle označeny tečkami uvnitř vany.
- Jedna tečka – maximálně na 30 °C
- Dvě tečky – maximálně na 40 °C
- Tři tečky – maximálně na 50 °C
- Čtyři tečky – maximálně na 60 °C
- Přeškrtnutá vana – nelze prát
Bělení
Přeškrtnutý trojúhelník značí, že bělení není povoleno.
Sušení v sušičce
Tečky uvnitř kruhu vás informují, zda a na kolik stupňů se může daný kus sušit v sušičce. Počet teček udává stupeň sušení.
- Jedna tečka – nízké teploty
- Dvě tečky – střední teploty
- Tři tečky – vysoké teploty
- Přeškrtnutý kruh – sušení v pračce není povoleno = sušte volně na vzduchu
Žehlení
Symbol znázorňuje maximální teplotu, na kterou lze peřinu nebo přikrývku žehlit. Žehlička s tečkami uvnitř značí maximální teplotu.
- Jedna tečka – maximálně 110 °C
- Dvě tečky – maximálně 150 °C
- Tři tečky – maximálně 200 °C
- Přeškrtnutá žehlička – žehlení není povoleno
Chemické čištění
Kruh s písmenem uvnitř označuje, zda je povoleno chemické čištění a jaký typ čistícího prostředku můžete použít.
- P – Perchlór
- F – Trifluor
- A – Trichlór
- W – Voda
- Přeškrtnutý kruh – chemické čištění není povoleno
Materiál polštáře a peřiny je určující
Pokud vaše peřina či polštář prací štítek nemá, řiďte se podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené: duté vlákno, vlna, peří.
Jak prát peřiny z dutého vlákna
Některé peřiny z dutého vlákna vyžadují šetrné nebo ruční praní, ale běžně se doporučuje praní na 60 °C (zbavíte se roztočů), použijte menší (přibližně poloviční) dávku pracího prostředku, než jste zvyklí. Na pračce nastavte co nejnižší otáčky a pokud možno i víc cyklů máchání a odstřeďování.
Praní polštářů s anatomickým tvarováním vyžaduje jemnost
Anatomické polštáře (latexové, z viscoelastické pěny) mají speciální tvarování a do pračky nepatří. Bezpečně je můžete vyprat jedině ručně: ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem. Následně ho důkladně vyždímejte, dokud nepoteče čistá voda bez pěny. Méně pracnou variantu představuje čistírna.
Jak na praní péřového polštáře a peřiny
Péřové polštáře a přikrývky perte samostatně na co možná nejnižší teplotu a na pračce nastavte program „jemné prádlo“ nebo „lůžkoviny“. Použijte speciální prací prostředky na peří. Lůžkoviny vysušte v sušičce spolu s míčky – pomohou rovnoměrně rozprostřít peří, maximálně na 80 °C. Výplň musí být úplně suchá. Pokud si na domácí praní netroufáte, najděte si nejbližší čistírnu a vsaďte na jistotu: profesionální čištění péřových peřin a polštářů.
Jak často měnit polštáře a peřiny
Jestli už má vaše přikrývka nebo polštář to nejlepší za sebou, nedrží tvar nebo se ani po praní nedaří obnovit čistotu a odstranit dráždivé roztoče, je čas na výměnu. Obecně se doporučuje výměna peřiny jednou za 3 až 5 let, u polštáře je interval ještě kratší, přece jen na něm máte obličej. Podívejte se na nové přikrývky a polštáře.